Afwijkend gewicht van melkvee in KLW
Het gewicht van melkvee varieert in de praktijk. De KringloopWijzer rekent gewoonlijk met één gemiddeld gewicht. Een analyse laat zien dat 10% hoger gewicht gemiddeld leidt tot ruim 2% hogere excretie en ammoniakemissie. Het effect op broeikasgasemissie is klein.
Wageningen University & Research CRV verkennen gezamenlijk mogelijkheden om betrouwbaar, zonder extra invoergegevens, het bedrijfsspecifiek lichaamsgewicht van de veestapel op het bedrijf in beeld te krijgen.
Het gewicht van melkvee zal in de praktijk verschillen van bedrijf tot bedrijf. Maar de KringloopWijzer rekent bij alle rassen, behalve bij Jersey, met een gewicht van 650 kg voor volwassen dieren. Jongere dieren hebben vanzelfsprekend een lager gewicht. Vanuit de praktijk geven veehouders wel signalen dat hun veestapel lichter is, zodat er minder excretie of ammoniakemissie is. Of juist dat hun veestapel zwaarder is dan de rekenstandaard, zodat er minder broeikasgasemissie toegeschreven wordt aan de melkproductie en meer aan de vleesproductie. Maar vervolgens is het ook wel weer lastig om nauwkeurig het bedrijfsspecifiek gewicht van je veestapel vast te stellen en dit ook te bewijzen.
In dit artikel beschrijven we de daadwerkelijke effecten van een zwaardere veestapel dan gemiddeld voor een aantal duurzaamheidsindicatoren. Als toevoeging wordt er een verkenning uitgevoerd om, betrouwbaar en controleerbaar, het bedrijfsspecifieke gewicht van de veestapel vast te kunnen stellen. Hiervoor is gebruik gemaakt van de data van Koeien & Kansen-bedrijven.
Meer nieuwsberichten
Educatie jongeren
20 januari 2025
Educatieve banners en posters voor op uw boerderij
Als u jonge bezoekers op uw boerderij ontvangt, biedt u hen een unieke kans om...
Lees het volledige berichtDiergezondheid & Dierenwelzijn
17 januari 2025
MKZ-besmetting in Duitsland: Actuele informatie en dringend advies
Op 10 januari is in de Duitse deelstaat een besmetting met mond-en-klauwzeer (MKZ) bevestigd. Dit...
Lees het volledige berichtOnderzoek & Innovatie
14 januari 2025
Uitnodiging: Themamiddag Commissies Bemesting
Meld u nu aan: Themamiddag van gezamenlijke Commissies Bemesting op 6 februari 2025 van 12.00 tot 17.30 uur....
Lees het volledige bericht