Marktbericht Zuivel november 2025
De Nederlandse melkaanvoer nam in oktober opnieuw aanzienlijk toe (+7,7%). De sinds juli ingezette stijging is onder meer het gevolg van gunstig weer, hoge melkprijzen en het wegvallen van de impact van blauwtong in dezelfde periode van 2024. Dit virus heeft nog een extra effect gehad, namelijk de verschuiving van de afkalfperiode met een aantal maanden. Hierdoor heeft er in de tweede helft van het jaar een versterkend effect op de melkproductie plaats gevonden. Cumulatief lag het niveau tot en met oktober 2025 0,9% hoger dan in dezelfde periode van 2024 (correctie schrikkeldageffect: +1,2%).
Verdere versnelling groei EU-melkaanvoer
De groei van de EU-melkaanvoer versnelde verder in september (+4,2%), na de al forse toename in augustus. Structurele sterke groei is nog altijd te zien in Polen (+5%). Ierland liet echter een minder grote stijging zien (+1%), na forse groei in de maanden daarvoor. In België (+6%), Duitsland (+5%) en Frankrijk (+5%) steeg de melkaanvoer sterk door. De cumulatieve EU-melkaanvoer nam in de eerste drie kwartalen van 2025 met 0,5% toe (+0,9% gecorrigeerd voor het schrikkeldageffect).
Bij de andere, mondiaal belangrijke zuivel exporterende landen was het beeld in september weer overwegend positief. Australië liet nog maar een beperkte daling zien, na de vrij forse krimp in de maanden daarvoor. In Argentinië (+10%) nam het volume opnieuw aanzienlijk toe. In Uruguay (+3%) is het groeitempo iets omlaag gegaan. De Nieuw-Zeelandse aanvoer steeg, net als in augustus, met 2%. De forse groei in de VS hield aan (+4,0%). Het totale volume van de belangrijke zuivelexporteurs (inclusief de EU) lag tot en met september per saldo 1,7% hoger dan in 2024 (correctie schrikkeldageffect: +2,0%).
Boterprijs onder toenemende druk, mager melkpoeder gestabiliseerd
De botermarkt is sinds juli sterk gedaald. Met name in het derde kwartaal daalden de prijzen hard. Ook in oktober en november gingen deze verder omlaag. Sinds een aantal weken staat de markt weer onder toenemende druk. Het aanbod blijft ruim, terwijl de vraag voor de korte termijn beperkt is, mede doordat de dekkingsvraag voor de feestdagen grotendeels is ingevuld. De markt voor mager melkpoeder liet tot begin september weinig beweging zien. Sindsdien kantelde de markt enigszins en gingen de prijzen naar beneden, hoewel deze daling minder sterk was dan bij boter. In de tweede helft van november stabiliseerde het prijsniveau. De markt is redelijk in balans, waarbij vraag en aanbod elkaar goed in evenwicht houden.
Lees het hele marktbericht novemberMeer nieuwsberichten
Diergezondheid & Dierenwelzijn
04 juni 2026
16 juni: Symposium 'Van koe tot kalf: De basis voor een gezonde start'
Hoe leg je vandaag de basis voor een gezond kalf van morgen? En welke rol...
Lees het volledige berichtZuivelNL
Vacature
26 mei 2026
Vacature: Programmamanager Data & Instrumenten
Een rol met maatschappelijke impact, bestuurlijk gewicht en volop inhoud. Als Programmamanager Data & Instrumenten...
Lees het volledige berichtBiodiversiteit & Klimaat
21 mei 2026
Wijzigingsverzoeken BBM-pakketten: Indienen mogelijk t/m 21 juni 2026
Van 21 mei t/m 21 juni 2026 kunt u weer wijzigingsverzoeken indienen voor de Beheerpakketten...
Lees het volledige bericht