Marktbericht Zuivel juni 2025

De Nederlandse melkaanvoer laat sinds april, na ruim anderhalf jaar van sterke krimp, een beperkte afname zien. In mei daalde het volume met 0,5%. Hoge melkprijzen en gunstige weersomstandigheden zorgen ervoor dat de melkproductie redelijk op peil blijft. Bovendien speelt blauwtong momenteel geen rol van betekenis meer. Cumulatief lag het niveau tot en met mei 2025 1,9% lager dan in dezelfde periode van 2024. Gecorrigeerd voor het schrikkeldageffect is de daling 1,2%.
Groei EU melkplas in april
De EU melkaanvoer steeg in april met bijna 1%. In de maanden daarvoor was nog sprake van een daling. In Polen zette de groei door (+1,5%). In Ierland nam de aanvoer opnieuw aanzienlijk toe (+12,6%). In België en Duitsland was een verdere daling te zien. Frankrijk noteerde een stijging, na een aantal maanden van krimp. De EU melkaanvoer daalde tot en met april met 1,0% (-0,2% gecorrigeerd voor het schrikkeldageffect).
Het beeld bij de andere, mondiaal belangrijke zuivel exporterende landen was in april hoofdzakelijk positief. Alleen Nieuw-Zeeland liet een lichte daling zien (-0,5%). De groei in de VS versnelde (+1,6%). Het groeitempo in Argentinië was nog altijd ongekend hoog (+15,2%). Ook de stijging in Uruguay zette versterkt door (+6,0%). De Australische melkplas nam licht toe (+0,4%), na het stabiele beeld in maart. Het totale volume van de belangrijke zuivelexporteurs (inclusief de EU) lag tot en met april 2025 per saldo 0,2% hoger dan in dezelfde periode van 2024 (gecorrigeerd voor het schrikkeldageffect nam het volume met 1,0% toe).
Notering boter stabiel, mager melkpoeder weer omlaag
De boternotering is na de stijging tussen half mei en begin juni in de rest van de maand stabiel gebleven. De marktfundamenten zijn ongewijzigd. Het aanbod van boter is beperkt, de vraag is gematigd, de voorraden zijn zeer laag en de roomprijzen zijn hoog. Feitelijk is de botermarkt in balans. Ook de notering van mager melkpoeder steeg tussen half mei en begin juni. Deze opleving was van korte duur, want sinds medio juni is de daling weer ingezet. De markt wordt gekenmerkt door de nodige onzekerheid vanwege de recente geopolitieke spanningen en het grillige handelsbeleid van de Verenigde Staten. Op de exportmarkten ondervindt Europa toenemende concurrentie vanuit de Verenigde Staten en Oceanië.
Lees het hele marktbericht juniMeer nieuwsberichten
NNC-IDF
06 oktober 2025
Peter van Ballegooyen van Aeres Hogeschool Dronten wint NNC-IDF Impact Award 2025
Op vrijdag 3 oktober 2025 is tijdens een feestelijke bijeenkomst op Aeres Hogeschool Dronten de...
Lees het volledige berichtZuivelNL
02 oktober 2025
Nieuwsbrief ZuivelNL september 2025
U leest in deze nieuwsbrief over Ureum benchmark, Themadag 'Kalf-koe contact en kalverhuisvesting, Symposium ‘Omdat...
Lees het volledige berichtMarktinformatie
Wereldzuivelhandel Actueel
02 oktober 2025
Wereldzuivelhandel Actueel januari - juni 2025
De wereldzuivelhandel liet in het tweede kwartaal, net als in de twee kwartalen hiervoor, een...
Lees het volledige bericht