30 april 2025

IDF

IDF pleit voor de bescherming van zuiveltermen

Een belangrijke prioriteit van de International Dairy Federation (IDF) is de bescherming van zuiveltermen. In het licht van nieuwe, opkomende technologieën heeft de IDF een position paper gepubliceerd over het gebruik van zuiveltermen voor producten afkomstig van cellulaire landbouw. IDF is voorstander van innovatie maar benadrukt daarbij de noodzaak van duidelijke en nauwkeurige etikettering, om producten afkomstig van cellulaire landbouw te kunnen blijven onderscheiden van melk en zuivelproducten.

De IDF position paper benadrukt dat de Codex General Standard for the Use of Dairy Terms (GSUDT), CXS 206-1999, van toepassing is op producten afkomstig van cellulaire landbouw.

Dit betekent dat deze producten geen zuiveltermen mogen gebruiken volgens deze definitieve Codex-standaard. De GSUDT definieert melk als: de normale melksecretie van melkgevende dieren, verkregen uit 1 of meer melkbeurten zonder toevoeging of extractie, bedoeld voor consumptie als vloeibare melk of voor verdere verwerking.

Waarom de bescherming van zuiveltermen noodzakelijk is

De bescherming van zuiveltermen in een zich snel ontwikkelende voedingssector is om diverse redenen belangrijk:

  • Het helpt verwarring bij de consument te voorkomen, door ervoor te zorgen dat producten die met zuiveltermen worden aangeduid ook de aanwezigheid van melk of melkproducten nauwkeurig weergeven.
  • Het ondersteunt eerlijke handelspraktijken door misleidende etikettering te voorkomen.
    Zulke etikettering zou onterecht voordelen kunnen opleveren voor niet-zuivelproducten die melk of melkproducten nabootsen.
  • Het bevordert op internationale markten de consistentie bij etikettering en marketing van producten uit de cellulaire landbouw.
    Dit gebeurt door gestandaardiseerde werkwijzen te stimuleren die aansluiten bij wereldwijde kaders voor regelgeving.

Aanvullend IDF-materiaal over dit onderwerp

IDF is al enkele jaren actief op dit gebied en heeft, in aanvulling op deze position paper, de volgende publicaties ontwikkeld:

Ga naar de position paper

Over IDF

De Nederlandse zuivelsector is lid van de International Dairy Federation (IDF) sinds de oprichting (1903). Het Nederlandse lidmaatschap krijgt vorm in het Nederlands Nationaal Comité van IDF (NNC-IDF), dat als themagroep functioneert binnen ZuivelNL.
NNC-IDF ondersteunt en bevordert een goede positie van de Nederlandse zuivelsector in internationale (kennis)netwerken zodat belangen op adequate wijze kunnen worden behartigd. ZuivelNL faciliteert het internationale normalisatiewerk dat de zuivelhandel bevordert en waarborgt.

Meer nieuwsberichten

Onderzoek & Innovatie

10 juni 2025

Webinars voor erfbetreders: Omdat levensduur loont

Na een succesvolle reeks bijeenkomsten met erfbetreders op locatie, kunt u nu in juni, augustus...

Lees het volledige bericht

ZuivelNL

Vacature

06 juni 2025

ZuivelNL vacature: sr. Beleidsadviseur Biodiversiteit & Klimaat

Bij ZuivelNL werk je als Senior Beleidsadviseur Biodiversiteit & Klimaat aan strategisch beleid op thema’s...

Lees het volledige bericht

ZuivelNL

Vacature

06 juni 2025

ZuivelNL vacature: Adviseur Kwaliteit en Beheer Data

Als Adviseur Kwaliteit & Beheer Data speel je een cruciale rol in het beheren en...

Lees het volledige bericht