International Dairy Federation (IDF) pleit voor de bescherming van zuiveltermen

Een belangrijke prioriteit van de International Dairy Federation (IDF) is de bescherming van zuiveltermen. In het licht van nieuwe, opkomende technologieën heeft de IDF een position paper gepubliceerd over het gebruik van zuiveltermen voor producten afkomstig van cellulaire landbouw. IDF is voorstander van innovatie maar benadrukt daarbij de noodzaak van duidelijke en nauwkeurige etikettering, om producten afkomstig van cellulaire landbouw te kunnen blijven onderscheiden van melk en zuivelproducten.
De IDF position paper benadrukt dat de Codex General Standard for the Use of Dairy Terms (GSUDT), CXS 206-1999, van toepassing is op producten afkomstig van cellulaire landbouw.
Dit betekent dat deze producten geen zuiveltermen mogen gebruiken volgens deze definitieve Codex-standaard. De GSUDT definieert melk als: de normale melksecretie van melkgevende dieren, verkregen uit 1 of meer melkbeurten zonder toevoeging of extractie, bedoeld voor consumptie als vloeibare melk of voor verdere verwerking.
Waarom de bescherming van zuiveltermen noodzakelijk is
De bescherming van zuiveltermen in een zich snel ontwikkelende voedingssector is om diverse redenen belangrijk:
- Het helpt verwarring bij de consument te voorkomen, door ervoor te zorgen dat producten die met zuiveltermen worden aangeduid ook de aanwezigheid van melk of melkproducten nauwkeurig weergeven.
- Het ondersteunt eerlijke handelspraktijken door misleidende etikettering te voorkomen.
Zulke etikettering zou onterecht voordelen kunnen opleveren voor niet-zuivelproducten die melk of melkproducten nabootsen. - Het bevordert op internationale markten de consistentie bij etikettering en marketing van producten uit de cellulaire landbouw.
Dit gebeurt door gestandaardiseerde werkwijzen te stimuleren die aansluiten bij wereldwijde kaders voor regelgeving.
Aanvullend IDF-materiaal over dit onderwerp
IDF is al enkele jaren actief op dit gebied en heeft, in aanvulling op deze position paper, de volgende publicaties ontwikkeld:
- Bulletin van de IDF nr. 507/2020: De algemene Codex-norm voor het gebruik van zuiveltermen – aard, bedoeling en implicaties.
- Bulletin van de IDF nr. 521/2022: Enquête over de implementatie van de algemene CAC-norm voor het gebruik van zuiveltermen (GSUDT-Survey).
- IDF-position paper: De algemene Codex-norm voor het gebruik van zuiveltermen.
- IDF-factsheet: Het gebruik van zuiveltermen voor etikettering en promotionele informatie
Over IDF
De Nederlandse zuivelsector is lid van de International Dairy Federation (IDF) sinds de oprichting (1903). Het Nederlandse lidmaatschap krijgt vorm in het Nederlands Nationaal Comité van IDF (NNC-IDF), dat als themagroep functioneert binnen ZuivelNL.
NNC-IDF ondersteunt en bevordert een goede positie van de Nederlandse zuivelsector in internationale (kennis)netwerken zodat belangen op adequate wijze kunnen worden behartigd. ZuivelNL faciliteert het internationale normalisatiewerk dat de zuivelhandel bevordert en waarborgt.
Meer nieuwsberichten
07 april 2025
Agrarisch Natuurlijk: zelf aan de slag met natuur- en landschapsbeheer
Melkveehouders die met natuur- en landschapsbeheer hun bedrijf willen versterken, kunnen deelnemen aan het project...
Lees het volledige berichtMarktbericht Zuivel
Marktinformatie
30 april 2025
Marktbericht ZuivelNL april 2025
Na de sterke daling in februari (-2,6% gecorrigeerd voor het schrikkeldageffect) was de krimp in...
Lees het volledige berichtZuivelNL
29 april 2025
Afspraken tussen ZuivelNL en ACM over contributiestelsel blijven in stand
ZuivelNL heeft in overleg met de Autoriteit Consument & Markt (ACM) bekeken of haar huidige...
Lees het volledige bericht